Wiosną kierowcy chcą pozbyć się ostatnich śladów zimy z karoserii i wnętrz swoich samochodów. Czeka więc nas uzupełnienie zawartości samochodowej kosmetyczki i sprawdzenie czy preparaty jakie tam trzymamy będą się jeszcze nadawać do użytku. Warto pamiętać, że maja one również swój okres przydatności.
Wielu kierowców kosmetyki trzyma w garażu, piwnicy, albo wozi je w samochodzie. Z tego powodu część z nich nie będzie się nadawać po zimie do dalszego użytkowania. To substancje, które będą źle znosić wszystkie ekstremalne temperatury. Nie powinno się ich mrozić ani przechowywać w upale. Wielu kierowców o tym nie pamięta i narzeka na zakupione przed kilkunastoma miesiącami kosmetyki. Bardzo często nie one są winne, ale producenci dołożyli starań by były jak najlepszej jakości. To przede wszystkim warunki w jakich je przechowywaliśmy sprawiły, że preparat tracił swoje właściwości.
Co sprawdzać?
Część samochodowych kosmetyków nie będzie przysparzać nam kłopotów. Trudno przypuszczać, by psuł się płyn do czyszczenia szyb czy spryskiwaczy. Nie psuje się także butelka z olejem silnikowym. Jednak są takie produkty, co do których powinniśmy zwracać uwagę na to w jakich warunkach będą przechowywane.
Szampon samochodowy
Pierwszym samochodowym kosmetykiem jakie użyć powinniśmy wiosną będzie szampon samochodowy. Z trwałością tego produktu może być różnie, zależy to między innymi od środków użytych do ich produkcji. Jedne praktycznie nie maja czegoś takiego jak termin przydatności do użycia, mogą przetrwać dziesiątki lat. Inne zaś mogą źle znosić przemrożenie w bagażniki czy zagrzanie w upale latem.
Wosk
Podobnie będzie także z woskiem. Produkty czysto chemiczne, których receptura nie jest oparta o naturalne składniki mogą trwać wiecznie. Inne mogą mieć rożne sytuacje, w których jakość się będzie zmieniać. Sęk w tym, że prawie zawsze te informacje podane są drobnym drukiem na samym końcu. Wiele osób nie czyta do tego momentu etykiety i tak naprawdę nie ma pojęcia jaki jest dany produkt i w jakich warunkach może być użytkowany.
Quick detailer
Zamiast wosku będzie można także używać quick detailera. Ten preparat będzie się wykorzystywać na ostatnim etapie mycia samochodu. Ma on syntetyczne polimery, które wypełnią niewielkie zarysowania, usuwają ślady, które zostały po myciu w formie zacieków z wody.
Politura
Politura to substancja, która szczególnie chętnie używana jest wiosną. Będzie to propozycja, która świetnie będzie wpływać na odświeżenie lakieru. Ma właściwości delikatnie ścierne. Na tyle delikatne by usunąć niewielkie zarysowania a jednocześnie nie zniszczą lakieru. Dzięki politurze uzyskuje się odpowiednie przygotowanie do woskowania.
Powłoka ceramiczna
Wiosną można również zdecydować się na nałożenie powłoki ceramicznej na lakier auta. Należy jedynie pamiętać, że jego powierzchnia musi być w stanie idealnym, umyta oraz świeżo polerowana. Taka substancja wejdzie w reakcję z lakierem i stworzy twardą powlokę na karoserii. Dzięki niej będziemy mieli rzeczywiście skutecznie zabezpieczony przed uszkodzeniami lakier.
Warto przeczytać
- 12 stycznia 2024
Udostępnij Facebook Twitter Jeździmy najnowszą wersją popularnego rodzinnego crossovera Toyoty C-HR - i jest to duży, odważny krok naprzód... Gdyby samochód można...
Czytaj dalej- 12 stycznia 2024
Udostępnij Facebook Twitter Wraz z nadejściem zimy, CTEK, wiodąca globalna marka rozwiązań do ładowania pojazdów, ma kilka przydatnych porad dotyczących utrzymania...
Czytaj dalej