Wbrew pozorom wybór płynu do spryskiwaczy to ważna decyzja, która ma znaczenie nie tylko dla komfortu prowadzenia auta, ale również dla bezpieczeństwa i tego w jakim tempie zużywać się będą wycieraczki. Od tego drobiazgu zależy wiele więc dobrze będzie wiedzieć jak odróżnić dobry płyn od tego kiepskiego.
Letni czy zimowy?
Płyn do spryskiwaczy zimowy od letniego różni się tylko dodatkiem substancji chroniących przed zamarzaniem. Najczęściej będzie to alkohol metylowy, rzadziej etylowy, ale mogą się także pojawiać inne związki. Jedynym celem będzie obniżenie temperatury zamarzania, a jednocześnie będzie się przy tej okazji wprowadzać organiczne dodatki wpływają na zdolność do usuwania owadów rozbitych na szybie. Płyn do spryskiwaczy letni w zimie się nie sprawdza nie tylko dlatego, że zamarznie i uszkodzi podzespoły, ale również dlatego, że zamiast usuwać brud z szyb przymarzałby do nich i uszkodził wycieraczki. Warto o tym pamiętać, bo przy temperaturze 0 stopni płyn nie zamarznie w zbiorniki, ale na szybie już może tak być.
Czy płyn do spryskiwaczy można mieszać?
Takie pytanie wiąże się bardzo często z pytaniami o czas zmiany płynu na zimowy. Płyn do spryskiwaczy będzie zawsze tworzony na bazie wody i dlatego wszystkie można ze sobą mieszać. Oczywiście od strony praktycznej nie będzie to zawsze dobry pomysł.
Oczywiście mało prawdopodobne jest wystąpienie wysokich mrozów w okresie jesieni, dlatego wtedy płyn zimowy można spokojnie mieszać z resztką płynu letniego. Jeśli jeden z płynów będzie kiepsko mył szyby i zostawiał smugi to lepiej z niego rezygnować, zamiast mieszać go z płynem lepszym. Aby poprawić nieco właściwości myjące płynu zimowego można dodać do niego odrobinę koncentratu płynu letniego.
Przygotowując płyny z koncentratu, należy pamiętać o tym, by zachować odpowiednie proporcje i dokładnie wymieszać całą objętość.
Dodatki do płynów do spryskiwaczy
Substancje zapachowe – płyny do spryskiwacze, które są bez zapachu nie są łatwo dostępne, ale można takie znaleźć. Latem jest to łatwiejsze niż zima, ponieważ płyny zimowe ze względu na to, że mają w składzie alkohole z krótkimi łańcuchami mają również dość specyficzny zapach. Płyn do spryskiwaczy bez metanolu ale z innymi dodatkami przeciw zamarzaniu nie powinien drażnić kierowcy
Alkohol – płyn z alkoholem, przygotowywany jest ze względu na właściwości myjące. Ze względu na nie będzie można również skutecznie usuwać resztki liści, owadów czy kurz. Zaleta jest szybkie parowanie i dzięki temu szyby nie są pomazane po tym jak przejadą po nich wycieraczki.
Gliceryna – to związek organiczny, złożony alkohol, który będzie kondycjonował wycieraczki i odpowiada za prawidłowe nawilżenie. To ważne, ponieważ może chronić przed uszkodzeniami piór pod wpływem przecierania kurzu i pyłu. Płyny z dodatkiem gliceryny są najlepszym wyborem dla kierowców, którzy podróżują w trudnych warunkach.
Ceny płynów są zróżnicowane, oczywiście nie powinny być one zbyt drogie, ponieważ podstawa każdego płynu jest woda. Zimowe płyny będą oczywiście nieco droższe ze względu na więcej dodatków.
Warto przeczytać
- 13 stycznia 2022
Już teraz jesteśmy wielkimi fanami Seata Leona czwartej generacji. W naszej recenzji z 2020 roku stwierdziliśmy, że jest to "jeden z najbardziej udanych rodzinnych...
Czytaj dalej- 29 grudnia 2021
Przygotujcie się snoby odznaki, jesteś w na szok. Widzicie, właśnie przejechaliśmy się całkowicie nową Dacią Sandero drugiej generacji i jest to coś w rodzaju objawienia...
Czytaj dalej