Nadwozia samochodowe w Lipecku

Podczas eksploatacji samochód jest stale narażony na działanie wielu czynników, w wyniku których następuje zmiana jego parametrów technicznych. Zespół działań mających na celu przywrócenie pierwotnego kształtu elementów karoserii, maski lub pokrywy bagażnika samochodu, zwany prostowaniem.

Wykwalifikowani mechanicy stosują następujące metody korekcji uszkodzeń mechanicznych nadwozia:

  • Metoda ręczna. Służy do naprawy wszelkich uszkodzeń karoserii i innych elementów za pomocą młotków i innych urządzeń.
  • Termiczne prostowanie pojazdu. Służy do usuwania wgnieceń. Polega na zastosowaniu odpowiedniej sekwencji ogrzewania i chłodzenia uszkodzonego obszaru. Rozgrzany obszar jest chłodzony wzdłuż krawędzi, dzięki czemu metal jest "rozciągany", a wgniecenie wyrównuje się. Zapobiega mechanicznym nadużyciom i uszkodzeniom powłoki.
  • Metoda elektryczna. Odpowiednie dla wysokich poziomów uszkodzeń i zniekształceń geometrii nadwozia. Metoda ta wykorzystuje specjalny aparat, który zgrzewa elektrodę trzpieniową do środka wgniecenia. Wgniecenie jest następnie usuwane poprzez mechaniczne wyciągnięcie elektrody w połączeniu z chłodzeniem.
  • Prostowanie próżniowe. Odbywa się to za pomocą urządzeń sterowanych hydraulicznie. Przyssawki te są przymocowane do karoserii i wyciągają wgniecenie. Często ta metoda pozwala obejść się bez malowania.

Wielu kierowców jest skłonnych sądzić, że naprawa samochodu może być wykonana w domu. Ale należy wziąć pod uwagę, że takie działania powinny być prowadzone w kompleksie, z przestrzeganiem pewnych zasad i przepisów. Ich pomyślne wykonanie wymaga określonych umiejętności i doświadczenia, a także umiejętności prawidłowego posługiwania się narzędziami i urządzeniami. Konsekwencje nieumiejętnej interwencji mogą prowadzić do trudności w zdaniu egzaminu MOT, nieprawidłowej eksploatacji pojazdu i zagrażać bezpieczeństwu pasażerów i kierowcy.

10.01.2018, 815 wyświetleń.

Warto przeczytać